Özgeçmiş

1978 Yılında İzmir’de dünyaya geldi. İlkokulu İzmir Vali Kazım Paşa İlköğretim okulunda Orta Okulu Hacı Şakir Eczacıbaşı Ortaokulunda, Liseyi İzmir Ticaret Lisesi’nde okudu.

1994 yılında Ticaret Lisesi ikinci sınıfta Çukurova Grubu Şirketlerinden Kaplamin A.Ş.’nde Stajer Öğrenci olarak profesyonel hayatına başladı.
Lisenin ardından girdiği sınavlarda Celal Bayar Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandı. Bir yandan üniversite öğrenimini devam ederken stajyer olarak girdiği Kaplamin A.Ş.’nde muhasebe elemanı olarak çalışma hayatını devam ettirdi.

1995 yılından 2000 yılına kadar devam eden bu süreçte Çukurova Holding’in Tarsus ve Yalova’da yer alan fabrikalarında geçici görevlerde bulundu.
2000 yılında  Power Packer Europe B.V. ‘nin % 100 ortağı olduğu Power Packer Turkey A.Ş.’ne Muhasebe Sorumlusu olarak transfer oldu. 2003 yılına kadar bu şirkette finansman ve muhasebe sorumlusu olarak görev aldı.

2003 yılında kariyerinin başlangıç şirket olan Kaplamin A.Ş’ ne geri döndü. 2003 yılından 2006 yılına kadar Muhasebe Şefi olarak kariyerine Kaplamin A.Ş’nde devam etti.

Askerlik dönüşü kariyerine Denetim Sektöründe devam etme kararı alan Özkan Cengiz SMMM ünvanını alarak;

Haziran 2006 – Ocak 2011  arası Alternatif Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş.’nde Baş Denetçi ünvani ile görev aldı.

Halen  Crowe Horwath International – HSY Audit’te Bağımsız Denetim’den sorumlu ortak olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Mesleki alanda bir çok makale ve çalışması çeşitli yayın organlarında web sitelerinde dergi ve gazetelerde yayınlanmış ve yayınlanmaktadır. Eylül 2011’de Uygulama Yayınları tarafından basılan “Maliyet Muhasebesi Sistemi Kurulum ve Kullanım Kılavuzu” isimli bir kitabı bulunmaktadır.

Başta Uluslararası Finansal Raporlama Standartları – Bağımsız Denetim Uygulamaları olmak üzere muhasebe alanında çeşitli kurum ve kuruluşlar bünyesinde eğitim çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Sivil Toplum Çalışmaları kapsamında 2015 yılından itibaren İzmir Bağımsız Denetçiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2016 yılından itibaren Göztepe’ye Hizmet Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

2003 yılında Serap Altıntel Cengiz ile evlenen Özkan Cengiz’in ayrıca 2007 yılı doğumlu Duru Cengiz isimli bir de kızı bulunmaktadır.