Göztepe
Başlangıç ve Son
11 Nisan 2016
0

Özkan Cengiz

ozkan@ozkancengiz.net

Başlangıç ve Son

Mükemmel bir gündü, Süper lig şampiyonluğunu bilmem ama PTT 1.Lig şampiyonluğuna değişmeyeceğim bir gündü. Bir ksk galibiyeti bu kadar önemli mi, böyle bakarsak tabi ki önemli değil ama bu bir ksk galibiyeti değildi. Bu neydi biliyormusunuz ;

08.02.2004’te transfer yasağı olan, oyuncuları bir bir kaçan, bu sebeple yaş ortalaması 16-17 olan bir takıma yetmezmiş gibi bir de hakem oyunları ile yapılanların geri dönüşüydü. Ve Dün ksk nin kadrosu 15-20 milyon tl harcanmış 16-17 yaşında ilk defa profesyonel olan çocuklardan oluşmayan bir kadroydu ve maç biteli 18 saat oldu hiç kimse tarafından tek bir hakem eleştirisi gelmedi.

O sezon düşeceğimiz zaten kesindi. Ama kskyi bizzat biz gönderdik. Amatöre düştüğümüzde çarşı camisinden sela okutanların ksk sahilinde lokma dağıtanların bir çoğu biliyor işte o günün laneti var hala üstlerinde ve o lanet sonları olacak.

Düne gelirsek maç bu sezonun ilkleri ile doluydu. İlk defa takım bu kadarı çok istiyordu. İlk defa kenardaki hoca takıma atak yapacakları yeri bizzat gösteriyor ısrarla topun oraya gelmesini isteyecek kadar oyunun içindeydi. İlk defa golden sonra futbolcular birbirine hoca futbolculara koşuyordu. Kimse de ağır abi formatı yoktu.

İlk defa yapılan değişikliler yerinde ve zamanındaydı. Vatandaşımdır şudur budur demeden kötü oynayan Cleytonun biletini kesip kenara alan yerine soktuğu Maahı sola çekip ortaya Karadenizi çeken Marco maçı alan hamleyi yaptı.

Sezon başı formu olsa Leroy değişikliği tarihi fark değişikliğiydi. Her ne kadar süper bir görüntü vermese de penaltı pozisyonunu da sayarsak iki gol bir assist le oynayan Karadenizin onurlandırılıp belki de kariyerinde bir daha ksk maçı şansı olmayacak genç Salim’i gole göndermek çok inceydi.

Kendisini şahsen tanımayız etmeyiz, hocalık kariyerine baksan şu anda sıfır ama bir haftalık görüntüsü ile bir maçlık kenar yönetim becerisi ile ve sıcak ve samimi tavırlarıyla Marco 6 haftalık şansı hak etti umarım bu 6 hafta sonunda da yeni bir Oktay Çevik olur.

Tabi dün yaşanan tablodaki tüm bonusları Marco ya ve takıma verirsek haksızlık etmiş oluruz. Dünkü maçtaki ortamın başarısı ve güzelliğini anlayabilmek için bir hafta geriye gitmek lazım. On gündür başta Sn. Başkan, sonra profesyonel ve gönüllü yöneticilerimiz, taraftar oluşumlarımız, sosyal medya, büyük bir iş başardılar. Basın olayındaki birlikte ve dik duruş, Ksk maçı öncesindeki olağan üstü çaba ve emek herkes fazlasıyla takdiri övgüyü ve tebriği hak etti.

Şimdi bu olağanüstü haftanın devamını talep edebilmek bunu bir rutin haline getirebilmek için bu haftayı etraflıca analiz etmemiz gerekiyor.

İlk dikkat çekmek istediğimiz konu yıllardır söylediğimiz bir konu Göztepe camiası hiçbir camiaya benzemeyen bir dinamiğe sahiptir. Enerjiktir, isyankardır, ne zaman ne yapacağı belli olmaz işte bu çok benzemezli bu kitleyi bir araya toplayıp tek bir noktaya yönlendirebilmeniz için bir düşman bir karşı taraf yaratılmalıdır. Hem basın olayında hem ksk maçında camianın konsolide olup beraber hareket etmesinin en önemli sebebi bir şeye karşı birlik olmak içgüdüsüdür. Kendinle ilgili bir tehlike bir düşmanlık sezen organizma hızla bir araya gelmiş ve yaptıkları açıklamalar ortaya koydukları davranış tarzı ile bir büyü yaratmış, bu büyünün yarattığı hava hocasını futbolcusunu kucaklayıp hedefe yöneltmiştir.

İster çok uzakta olsun ister çok yakında olsun Göztepe camiasına bir hedef gösterilmelidir. Bu son hesap ile kendi bölgesinin hesabını tamamlayan Göztepenin artık hesabı sözde büyük İstanbul takımları ve onlara hizmet eden tüm kurum ve kuruluşlardır.

İkinci dikkat çekmek istediğimiz konu Göztepe’nin sportif yapısıdır. Maddi sorunların olmaması, İzmir şehrinin rehaveti, başarıyı ve iyi futbolu görmek isteyen sabırsız camiası, Göztepenin sportif yapısını herkes için zor bir denkleme çeviriyor. Bu sebeple zaten ağır bir yükü olan hoca diğer konulara yetişemiyor. Hocalar kendi egoları nedeniyle bir alan yaratıyor kimseyi sokmuyor ve yetersiz kaldıklarında da sistem çöküyor. Bu hafta bunların hepsinin ideal yapısının nasıl olması gerektiği adeta ders gibi işlendi. Başkan önderliğinde profesyonel ve gönüllü yöneticiler adeta bir futbol şubesi gibi boşta kalan her alanı fazlasıyla doldurdular öyle olunca hocaya ve takıma sadece işlerini yapmak kaldı. onlar da yaptı.

Şimdi yapılması gereken bu bir haftalık olağanüstü halin sezona yayılmasını sağlayacak bir sistemi en kısa sürede hayata geçirmektir. Başkan ve icra kurulu düzeyinde yöneticilerin böyle olayın tam içinde olması her zaman mümkün olmayacağından bu sistematiği yönetecek Başkan ve icra kurulu üyelerinin istediklerinde dahil olacakları bir futbol şubesi oluşturulmalıdır. Göztepe’nin geleceği Sn. Sepil’in yatırım politikasının sürdürülebilir olması için bu önem arz etmektedir.

Üçüncü dikkat çekmek istediğimiz konu camia birlikteliğidir. Bu bir haftalık süreçte maç için yapılan hazırlıklar, bilet satış sürecindeki azami gayret, tribün şovları, basına karşı yapılan açıklamalardaki ve tepkilerdeki istikrarlı duruş ibret vericidir. Göztepe camiasının bir ortak rakibe karşı takındığı tavır net ve takdire şayandır. Başta kitleleri harekete geçirme gücü olan sosyal medya ve tribün önderlerinin daha birlikte hareket etmesi, daha koordineli çalışmanın yollarını arayıp bulmalıdır. Tabiki Göztepe’yi Göztepe yapan çok sesliliğin yok olması değildir istenen ama aynı amaca herkes kendi ses tonu ile ulaşabilmelidir.

Şimdi genelden özele döner isek gelecek sezonların planlamasından önce önümüzde 6 hafta var. Önceki yazıda bahsettiğimiz umudun ışığını gördük. Ama bu ışık bu sezon için üstümüze gelen trenmi, yoksa tünelin ucumu henüz belli değil, Ksk için sonun başlangıcı olan bu maç, bizim için hep beklediğimiz bir türlü bulamadığımız çıkış trendinin başı olur kalan 6 haftada bunu sürdürülebilir hale getirirsek neden olmasın. İlk hedef Samsun yürüyelim halledelim gelelim.

Sonsöz günün üzgünü Ksksporlu arkadaşlara, bir maçla düşmedik siz düşürmediniz diyorsunuz ama biliyoruz biz lige gelmesek gene kendi yağınızda kavrulacaktınız, ne acarın kucağına düşecektiniz, ne saçma sapan süper lig eskilerini takıma dolduracaktınız maçı idare edip sezonu bitirecektiniz. Ama biz gelince bunun heyecanına kapılıp kendinizi bitirdiniz son noktayı koymak bize yakışırdı bizde noktayı koyduk. Durum bundan ibaret, tarihinizde bize karşı savunacağınız hiçbir futbol başarısı yok, zaten o yüzden iki şeyi dilinize dolamış durumdasınız bizi yenmeniz ve bizim AŞ olmamız. Şimdi bize yenmeniz çok acı bir şekilde tarihe karıştı. Önümüzdeki sene de AŞ olarak diğerini de kapatacaksınız Göztepe sizin için acı bir hatıra olarak kalacak. İzmirsporun yanına en kısa zamanda ulaşmanız dileğiyle.

Özkan Cengiz

ozkan@ozkancengiz.net

0

About author

Related items

/ You may check this items as well

Transfer Döneminde ne Yaparsak Şampiyon Oluruz?

Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Başlangıç v...

Devamını Oku..

Ruhunda Hissedenler

Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Başlangıç v...

Devamını Oku..

Yapısal Reform

Özkan Cengiz ozkan@ozkancengiz.net Başlangıç v...

Devamını Oku..

There are 0 comments